söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kommunpolitik

​​Styret spricker – stenhård kritik mot M-toppen: ”Har brustit i demokrati, transparens och förankring”

Publicerad: 9 maj 2023, 11:36

Hanna Svensson (S) lanseras som ny kommunstyrelseordförande på Ekerö efter Johan Elfver (M).

Foto: Charlotte Rueckl, Ekerö kommun.

KD och C har tröttnat. De lämnar nu den borgerliga alliansen i Ekerö kommun och bildar ett mittenstyre med S.
”Det närmaste en misstroendeförklaring man kan komma i en kommun”, säger oppositionsrådet Hanna Svensson (S), som lanseras som ny kommunstyrelseordförande.

Ämnen i artikeln:

Turbulens kring kommunchef på EkeröVal 2022KristdemokraternaModeraternaSocialdemokraterna

Stefan Helte

sh@dagenssamhalle.se


På måndagen väckte S, KD och C i Ekerö kommun ett nämndinitiativ i kommunstyrelsen – ett initiativ som fick stöd, spräcker den borgerliga Mälaralliansen och banar väg för ett nytt

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 38 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svenska samhällsfrågor

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 445 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev