Kommunpolitik
SD ökar i 286 kommuner
Publicerad: 15 september 2014, 06:25
SD ökar i 286 av Sveriges 290 kommuner. Foto: Anders Wiklund, TT
Efter gårdagens val ska hela 704 stolar i kommunfulllmäktige fyllas med folkvalda från SD. Det är så mycket som partiet går framåt räknat i mandat i kommunerna. Partiet är fortsatt starkast i Skåne. Men Ljusnarsberg i Örebro län överraskar.
Sverigedemokraterna ökar i 286 av Sveriges 290 kommuner. I Örkelljunga har partiet störst stöd och får 24 procent i kommunvalet.
Näst störst stöd får partiet i Ljusnarsbergs kommun i Örebro län där SD ökar från 5, 7 till 23, 6 procent. Det är den kommun där partiet går framåt allra mest, med 17, 8 procentenheter.
Ewa-Leena Johansson (S), ordförande i kommunstyrelsen, tror att SD:s stora ökning har flera orsaker varav en är ett utbrett missnöje med att myndigheter försvunnit från orten.
- Jag tror att det här blir effekten när myndigheter som arbetsförmedlingen, polisen och försäkringskassan försvinner och sviker befolkningen. Dessutom finns inte Migrationsverket på plats - trots att vi har landets största andel asylsökande. Det bidrar nog, säger hon.
Därefter följer flera Skånekommuner. I Svalöv, Burlöv, Bromölla, Hässleholm, Åstorp och Tomelilla får partiet över 20 procent i kommunvalen. Stödet är också stort i Blekingekommunen Sölvesborg, Jimmie Åkessons hemkommun.
Även i Falköping gör SD ett starkt val och landar på 21,2 procent, en ökning med 12, 6 procentenheter jämfört med 2010. Se listan över de tio kommuner där SD är starkast respektive har ökat mest i faktarutan till höger (i mobilen: under).
I förra årets val var Bjuv den kommun där SD fick störst stöd. Där backar partiet nu med 6,6 procentenheter.
Totalt ökar SD med 704 mandat i landets fullmäktige, från 612 mandat till 1316 mandat. Nässjö, Stockholm och Flen är de tre kommuner där partier ökar mest räknat i mandat. I Nässjö får partiet 11 mandat och växer med 7. I Stockholm får det 6 mandat och växer med lika mycket. I Flen får partiet 9 mandat och växer med 6.
Här är SD:s tyngsta fästen i kommunerna
■ Örkelljunga 24 procent
■ Ljusnarsberg 23,6 procent
■ Svalöv 23,5 procent
■ Burlöv 22,9 procent
■ Bromölla 22, 8 procent
■ Hässleholm 23, 7 procent
■ Åstorp 22,5 procent
■ Sölvesborg 22,3 procent
■ Tomelilla 22, 1 procent
■ Falköping 21,2 procent.
Här ökar SD mest i procentenheter:
■ Ljusnarsberg, 17,8
■ Torsås 14,2
■ Vingåker 14,0
■ Filipstad 13,9
■ Åtvidaberg 13,5
■ Nässjö 13,0
■ Falköping 12,6
■ Örkelljunga 12,4
■ Flen 11,2
■ Munkedal 10,8
Läs också: