torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kommunpolitik

Kombotjänster ska få fler att bli brandmän

Publicerad: 19 november 2018, 10:50

Sandra Johansson trivs bra med att både jobba som undersköterska och brandman. Foto: Izabelle Nordfjell/BILDBYRÅN

Personalbehoven tvingar fram nya lösningar. Bristen på brandmän såväl som på undersköterskor i äldreomsorgen gör att flera kommuner satsar på att kombinera de två jobben.

Ämnen i artikeln:

PersonalbristRekrytering

Wilma Qvist lockades av möjligheten att vara både undersköterska och brandman. Sedan några veckor tillbaka är hon den första hittills som Jönköpings kommun anställt på en kombinerad tjänst.

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 38 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svenska samhällsfrågor

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 795 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev