tisdag6 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kommunpolitik

Hanna Nilsson (SD): ”Vi fortsätter med ett hybridstyre”

Publicerad: 17 april 2023, 10:03

Hanna Nilsson (SD) fortsätter som kso i Hässleholm. Trots att de tidigare samarbetspartierna M och KD sagt att de saknar förtroende för henne.

SD har för avsikt att fortsätta styra Hässleholm. Kommunstyrelsens ordförande Hanna Nilsson kallar det en ”hybridvariant” och räknar med stöd från M och KD.
Men Moderaternas uppbackning kommer att kosta: ”Hon får jobba hårt för att bygga upp förtroendet igen. Det är rejält tilltufsat.”

Ämnen i artikeln:

Skandalen kring Vikingabyn i HässleholmModeraterna

Samuel Åsgård

samuel.asgard@dagenssamhalle.se


Efter alla turer kring styret i Hässleholm står det nu klart att Sverigedemokraterna fortsätter att leda kommunen.

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 38 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svenska samhällsfrågor

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 445 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev