Kommunpolitik
De är maktspelets vinnare i städer och landsbygd
Publicerad: 29 december 2022, 12:13
Henrik Frykberger (M) i Sunne, Hanna Nilsson (SD) i Hässleholm och Carl Kangas (S) i Värmdö är alla nya som kommunstyrelsens ordförande efter valet.
Foto: Sunne kommun, Petter Arvidsson / Bildbyrån, Socialdemokraterna i Värmdö
Kartan över var partierna har mest makt har ritats om rejält. Efter valet är M på väg att bli ett landsbygdsparti medan S får allt större inflytande i storstadsområdena.
✓ Så många kso-poster får partierna i olika typer av kommuner
✓ Kommungruppen där SD sticker ut
✓ Lantbrukaren som fällde eviga C-fästet
Ämnen i artikeln:
Lokala styren efter valet 2022Val 2022SocialdemokraternaModeraternaSverigedemokraternaToppnyheterDS har kartlagt hur mycket makt partierna får räknat i styren och poster som kommunstyrelsens ordförande. Vi har utgått från de tre kommuntyper som Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) använder.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.