Kommunpolitik
Blocköverskridande styre i Ånge - ”Kan låta udda”
Publicerad: 19 september 2022, 12:42
Erik Lövgren (S) söker sig till höger för att bilda ett nytt styre i Ånge.
Foto: Mats Andersson/Bildbyrån
När S och V inte fick fortsatt majoritet valde S att samarbeta åt höger och bilda ett nytt styre i Ånge.
Ämnen i artikeln:
Val 2022Senaste nyttLokala styren efter valet 2022SocialdemokraternaModeraternaCenterpartietKristdemokraternaPå måndagen stod det klart hur Ånge kommun ska styras efter valet, rapporterar P4 Västernorrland. Det blir en blocköverskridande majoritet med S, M, C och KD som tillsammans har 21 av fullmäktiges 35 mandat.
Under den gångna mandatperioden styrde S och V i kommunen. Båda partierna gick tillbaka och styret tappade sin majoritet. Därför valde S nu att söka ett blocköverskridande samarbete.
– För mitt eget parti var det antingen att gå i opposition eller styra i minoritet. Att styra i minoritet är inte ett alternativ när vi har den utveckling som är på gång i Ånge kommun. Då krävs det en fast majoritet för att kunna dra det vidare, säger Erik Lövgren (S), kommunstyrelsens ordförande, till P4 Västernorrland.
Moderaterna har ett liknande resonemang.
– Vi ska hitta ett arbetsklimat där vi kan göra det bästa för kommunens utveckling och nå de mål som vi har satt upp i vår nyantagna vision. Det står högre än våra enskilda partibeteckningar. Vi har en samsyn kring de stora penseldragen, säger Anders Mjärdsjö (M) till radiokanalen.
Mandatfördelningen i Ånge efter kommunvalet 2022
S 14
SD 6
Vår framtid 6
M 4
C 2
V 2
KD 1
LÄS MER: Maktskifte i regionen när S dumpas
LÄS MER: 13 kommuner där styret är nära – och fem där tuffa förhandlingar väntar