Kommunpolitik
72 år lång epok över – S inte störst i Oxelösund: ”Det känns tungt”
Publicerad: 13 september 2022, 14:20
Socialdemokraterna tappar stort i Oxelösund. Nu ska orsakerna till varför utredas, säger Catharina Fredriksson (S). Foto: Roland Magnusson, Kommuninvest
Socialdemokraterna är inte längre störst i Oxelösund. Efter 72 år som nummer ett pekar allt mot att Moderaterna petar ner dem från tronen. S-kommunalrådet förbereder sig nu för en ovan position i opposition.
Maktskiftet är ännu inte helt fastslaget i Oxelösund. Men redan smider Moderaterna planer för ett borgerligt styre och Socialdemokraterna förbereder sig för att gå i opposition.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.