lördag23 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Juridik

Kommun väntar inte på regeringen – förbjuder lustgas

Publicerad: 5 juni 2023, 11:52

Lustgas säljs både i butiker och på nätet, oftast i större tuber eller som här i mindre patroner. Gasen andas sedan in genom en ballong.

Foto: Bollnäs kommun, Fredrik Sandberg/TT

Allt fler unga blir höga på lustgas. Kommunerna varnar för riskerna – men vissa går längre än så.
I maj klubbade Bollnäs fullmäktige igenom ett förbud för användning på allmän plats. Får de göra så?
”Länsstyrelsen är tillsynsmyndighet, blir vi slagna på fingrarna så får vi rätta oss efter det”, säger kommunalrådet Tommy Winqvist.


Petter Jerdén

petter.jerden@dagenssamhalle.se


Lustgas kan orsaka nervskador, men det är lagligt för ungdomar att köpa och berusa sig med. Nu förbjuder Bollnäs kommun lustgas på allmän plats för att skydda ungdomar. Det sker

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 38 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svenska samhällsfrågor

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 795 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev