Juridik
Chef bjöds på resa – här är gåvorna att se upp för
Publicerad: 9 mars 2021, 10:35
En chef på en avdelning i ett kommunalägt bostadsbolag bjöds på en utlandsresa av ett företag. Bild: Maxim Thoré/Bildbyrån
En resa till en chef på ett kommunalt bostadsbolag. Presentkort till regionanställda. Det är två av flera fall där kommun- och regionanställda dömts för mutbrott det senaste året. DS går igenom färska mutbrottsdomar.
Ämnen i artikeln:
KorruptionInstitutet mot mutor (IMM) har i en ny rapport sammanställt 23 mutbrottsdomar som fallit under 2020. Den vanligaste mutan gavs i form av pengar. Andra utgjordes av presentkort, fastighet,
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.