Kith Mårtensson (M) och Louise Erixon (SD) har olika syn på varför Samstyret sprack.
Foto: Magnus Lejhall / BILDBYRÅN
Spelet bakom kulisserna: Därför sprack SD-styret i Sölvesborg
Obehagliga meddelanden och larm i fickan har blivit M-politikerns vardag. När Moderaterna bytte sida och sänkte det SD-ledda styret i skyltfönstret Sölvesborg utbröt en bitter strid.
Nu ser det ut att bli en folkomröstning – som i princip handlar om M-politikern Kith Mårtensson. ”Det är någon form av häxjakt som pågår mot mig.” Här berättar hon om drivkraften att fortsätta trots dagliga obehagskänslor.
Och SD-ledaren ger sin syn på varför en folkomröstning behövs. ”Vi har en folkstorm i Sölvesborg.”
Johan Delby
Kith Mårtensson (M) tar med oss till vigselrummet i Stadshuset i Sölvesborg. Hon gillar uppdraget som vigselförrättare och berättar om hur glädjefyllt det brukar vara.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 445 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr.