fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Demokrati

Ökad smitta i Dalarna tvingar fram sjätte krislägesavtalet

Publicerad: 31 mars 2021, 11:29

Läget i Dalarna är redan ansträngt och det finns en oro för att det eskalerar under påsken, säger Jenni Forselius. Foto: Bild: Privat samt Region Gävleborg

Krislägesavtalet aktiveras nu även för Region Dalarna, där smittspridningen ökar raskt. "Om ytterligare något händer finns det en risk att vi inte kan bemanna vården", säger tillförordnade förhandlingschefen Jenni Forselius.


Stefan Helte

sh@dagenssamhalle.se


I och med att Region Dalarna har fått klartecken för att använda krislägesavtalet är avtalet nu aktiverat i sex regioner: Stockholm, Jönköpings län, Västerbotten, Gävleborg, Uppsala och Dalarna.

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 38 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svenska samhällsfrågor

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev