Demokrati
Nooshi Dadgostar: Vi ska bli bättre på att mobilisera missnöjet
Publicerad: 14 december 2020, 09:59
Den första segern som partiledare är, enligt Nooshi Dadgostar själv, att regeringen, L och C kom överens, efter att V väckt debatten, om en regeländring så att färre förlorar ersättningen från Försäkringskassan.
Foto: Johanna Lundberg/Bildbyrån
Hotet om att fälla regeringen ligger kvar. Men det stora målet för Nooshi Dadgostar är att fler ska återfå tron på att det går att förändra med politik.
Det är Nooshi Dadgostars fyrtionde dag som partiledare. Vi träffas i riksdagsbibliotekets vackra och coronatomma lokaler i Gamla stan i Stockholm. Vänsterpartiet huserar i samma byggnad.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.