Demokrati
”En sockersöt budget av valfläskaraktär”
Publicerad: 20 september 2017, 11:20
Foto: Jonas Ekströmer
— Som alla vet förbränns valfläsk mycket snabbt. Det kommer att straffa sig i framtiden, säger Leif Gripestam kommunstyrelsens ordförande (M) Täby.
Ämnen i artikeln:
Budget 2018Vad för slags budget är detta? Är den offensiv, passiv, försiktig, modig..?
– Det är en sockersöt budget av valfläskaraktär. Som alla vet förbränns dock valfläsk mycket snabbt. Det kommer att straffa sig i framtiden.
Var i budgeten syns det att vi närmar oss ett valår?
– På budgetutrymmet. Regeringen räknar med 40 miljarder i reformutrymme, expertmyndigheten Konjunkturinstitutet räknar med 12 miljarder. Finansministerns prognos är tre gånger så stor som expertmyndigheternas.
Om du fick omprioritera en budgetpost och lägga resurserna under den på ett annat politikområde - vilken förändring skulle du göra?
– Avskaffa värnskatten genom att avstå från höjda bidrag.
Magdalena Anderssons största misstag i denna budget är….?
– Regeringen är passiv när det gäller att rusta oss mot utrikesföddas utanförskap. 6 av 10 arbetslösa är utrikesfödda och det ökar. Regeringen har slösat bort högkonjukturen för att bre på med valfläsk. Det kommer att straffa sig i framtiden.