söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Socialtjänst

Kommun hindrade brukares yttrandefrihet – betalar skadestånd

Publicerad: 23 maj 2023, 09:27

Arvika kommun betalar skadestånd till en LSS-brukare.

Foto: Henrik Montgomery

Arvika betalar skadestånd och ber om ursäkt till en LSS-brukare. Detta sedan kommunen fått JO-kritik för att ha försökt inskränka personens yttrandefrihet.

Ämnen i artikeln:

Sociala medierYttrandefrihetHälsaInternet

Johan Delby

jd@dagenssamhalle.se


Det var när en funktionshindrad person sökte stöd i form av en kontaktperson som Arvika kommun i genomförandeplanen skrev att vissa uppgifter om stödpersonerna inte fick läggas ut i sociala medier. Om det skedde skulle insatsen avslutas.

Arvika får nu hård kritik av Justitieombudsmannen, som i sitt beslut skriver: ”Enligt JO kan skrivningen inte förstås på annat sätt än att avsikten med den var att förhindra att den enskilde som beviljats insatsen använde sin yttrandefrihet till att lägga ut information på internet”.

Kommunen betalar nu ett skadestånd på 50 000 kronor samt ber LSS-brukaren om ursäkt.

Advokat Stefan Liliebäck, som företräder LSS-brukaren, säger till Arvika Nyheter att hans klient är nöjd:

– Han var främst ute efter att få en ursäkt och det har uppnåtts så nu är den saken ur världen.

Arvika kommun skriver på sin hemsida att formuleringen om sociala medier var olycklig, men tillägger:

”Syftet var inte att hindra personen från att uttrycka sig, utan att skydda uppdragstagare (kontaktperson) från negativa skrivningar i sociala medier”.

LÄS MER: JO kritiserar socialtjänst för slentrianmässiga hembesök – ”Allvarligt”

LÄS MER: ”Kommunerna inskränker rättigheter enligt LSS”

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev