söndag2 april

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Skola

Hundratal elever slängs ut från Römosseskolan

Publicerad: 12 augusti 2022, 07:30

Foto: Adam Ihse/TT

Ett hundratal elever som gått på Römosseskolan i Angered i Göteborgs kommun kastas ut från skolan. Orsaken är att föreningen bakom skolan måste få ihop ekonomin, rapporterar Göteborgs-Posten.

Ämnen i artikeln:

SkolmarknadenSkolanUtbildningFriskolor

Enligt skolchefen Johan Romberg rör det sig om ungefär 150 elever som tvingas lämna den skola de gått på.

Bakgrunden till ekonomiproblemen är att Göteborgs stad har deponerat tiotals miljoner kronor i skolpeng hos länsstyrelsen i stället för att betala ut pengarna till skolan, eftersom föreningen saknar bankkonto.

– Vi har hela tiden försökt få betalt av Göteborgs stad men inte fått besked i god tid, och då var vi tvungna att ta det beslutet, säger Mohammad El-Alti, som sitter i styrelsen som driver skolorna, till GP.

LÄS MER: Römosseskolornas skolpeng hölls inne – stadsrevision kritisk

I juni ville M, V och MP att kommunen skulle börja betala ut pengarna till skolans skattekonto, eftersom tjänstemännen på grundskoleförvaltningen kommit fram till att det inte finns något lagligt hinder mot att börja betala och att kommunen då har en skyldighet att betala ut pengarna skyndsamt.

Men S, D och L drev igenom att frågan skulle lyftas till kommunfullmäktige i stället – som fattar beslut först i höst.

– Vi står redo att ta emot eleverna från Römosseskolan, säger Axel Darvik (L), ordförande i grundskolenämnden, om beskedet att elever nu tvingas byta skola.

LÄS MER: Atvexas nya vd: ”Vinster över 5 procent får andra stå för”

TT

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev