Sjukvård
”Tidigare har jag mest jobbat i motvind”
Publicerad: 22 december 2020, 02:00
Coronakommissionen kommer att överväga om äldreomsorg och primärvård bör ha samma huvudman. Det säger kommissionens expert på åldrande, professor Mats Thorslund.
Foto: Johanna Lundberg/Bildbyrån
Coronakommissionens expert på åldrande tror att den skarpa kritiken av brister i äldreomsorgen kommer att leda till förändringar. – Men det kan bli svårt att få fram de pengar som krävs, säger Mats Thorslund.
I decennier har Mats Thorslund, som är professor i socialgerontologi (äldres situation i samhället), påpekat att äldreomsorgen behöver mer resurser och mer medicinsk kompetens. Nu har han lyft fram det
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 445 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr.