Få hela storyn
Starta din prenumeration
Sjukvård
Publicerad: 11 januari 2021, 13:53
”Vi har ett mycket stort vårdbehov att hantera. Vi ska ta hand om allt fler covidpatienter och samtidigt upprätthålla en viktig operationsverksamhet”, säger säger hälso- och sjukvårdsdirektör Mats Bojestig vid Region Jönköpings län.
Foto: Region Gävleborg, Region Jönköpings län
Region Jönköpings län börjar tillämpa krislägesavtalet i dag, måndag. På sikt kan antalet vårdanställda som omfattas i regionen trappas upp till 1 200 personer. – Vi bedömer att patienter skulle komma till skada om vi väntar längre med att ge dem vård, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Mats Bojestig vid Region Jönköpings län.
Ämnen i artikeln:
Covid-19De senaste veckorna har Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Sobona (de kommunala företagens arbetsgivarorganisation) aktiverat krislägesavtalet i sex regioner. Bakgrunden är den stora smittspridningen som leder till extrem belastning
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.
Ämnen i artikeln:
Covid-19