fredag9 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sjukvård

Hallengren: ”Helt rätt att fatta beslutet om besöksförbud”

Publicerad: 22 juni 2021, 07:40

”Det är väl ett betyg på att mycket av det arbete man gör uppskattas”, säger Lena Hallengren om att hon pekas ut som möjlig ny partiledare för Socialdemokraterna. Foto: CHRISTINE OLSSON

Att möta dem som drabbats hårt av besöksförbudet i äldreomsorgen har varit tungt för socialministern, som under det intensiva pandemiåret själv blev cancerpatient. Nu nämns hon som partiledarkandidat och säger att hon är bekväm i rampljuset. 

Ämnen i artikeln:

CoronakrisenCorona i vårdenLena HallengrenSocialdemokraternaHälsaPolitikÄldresjukvårdÄldrevård

Samuel Åsgård

samuel.asgard@dagenssamhalle.se


Under en pandemi har en socialminister inte många luckor i kalendern. När Dagens Samhälle träffar Lena Hallengren är hon sen från en tv-intervju (detta är cirka en vecka före den

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 38 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svenska samhällsfrågor

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 445 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på samhället

Välj nyhetsbrev