Äldreomsorg
Läkare anställs – ska jobba strategiskt i omsorgen
Publicerad: 18 mars 2021, 10:17
Äldreborgarrådet Erik Slottner (KD) menar att staden tänjer på lagen när den nu anställer en läkare i äldreomsorgen. Foto: Jessica Gow/TT
Stockholms stad ska rekrytera en läkare för att öka den medicinska kompetensen inom äldreomsorgen. Men det juridiska läget för kommunala läkare är oklart.
Ämnen i artikeln:
LäkareDet är Dagens Nyheter som rapporterar att Stockholms stad ska anställa en läkare för att jobba med strategiska frågor inom äldreomsorgen. Äldreborgarrådet Erik Slottner (KD) säger till tidningen att
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.