Upphandling
Nytt överklagande sinkar avtal för hyrpersonal – ”Ligger i bolagens intresse att förhala”
Publicerad: 23 januari 2023, 14:06
Det nationella hyrpersonalavtalet för vården försenas efter överprövningar. Stefan Petersson projektleder upphandlingen. Foto: Ingvar Karmhed/Västra Götalandsregionen
Efter att flera bolag har överklagat den pågående upphandlingen av hyrpersonal försenas återigen processen med att få till ett nationellt bemanningsavtal.
”Det ligger i bemanningsbolagens intresse att förhala”, säger Stefan Petersson som projektleder upphandlingen.
Målsättningen var att ha ett ramavtal på plats i månadsskiftet februari/mars. Så blir det inte. Flera bemanningsbolag har begärt överprövning och nu har förvaltningsrätten i Göteborg beslutat att regionerna inte
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.