Upphandling
Ny ersättningsmodell till hyrpersonal sågas: ”Då går sjuksköterskorna någon annanstans”
Publicerad: 28 februari 2022, 08:38
Stefan Petersson på SKR projektleder regionernas upphandling av hyrpersonal. Eva Brunnberg, Dedicare, varnar för att de föreslagna villkoren kan göra att sjuksköterskor nobbar regionerna. Foto: Andreas Kron/Region Gävleborg/Ateljé Uggla Stockholm
Den stora upphandlingen av hyrpersonal till vården går in i ett slutskede. Men regionernas senaste bud möts av kritik från branschen.
• Ny prismodell föreslås – här får leverantörerna mest betalt
• Varningen från bemanningsbranschen: ”Sjuksköterskorna flyr”
En ständigt rullande miljardnota. Regionernas kostnader för hyrpersonal i vården har stadigt tickat uppåt de senaste åren. Första halvåret i fjol uppgick den till drygt 2,8 miljarder kronor. Mest kostar
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 445 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr.