Upphandling
”Jag är som en personal shopper”
Publicerad: 8 maj 2019, 11:47
Nackas inköpschef Sebastian Nordgren tycker den offentliga affären är så mycket bredare än bara upphandlingsprocessen.
Foto: Foto: Adam Wrafter / BILDBYRÅN
Han kom från privata näringslivet för att utveckla inköpen, hjälpa verksamheterna att göra bra affärer – och utmana marknaden. – Det går i linje med mina personliga drivkrafter, säger Nackas inköpschef Sebastian Nordgren.
Nacka är en av de kommuner som drivit privatisering längst. Här infördes kundval i hemtjänsten långt innan det fanns lagstiftning om det. Alla bibliotek drivs privat. Det mångåriga borgerliga styret har stor
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.