Kommunal ekonomi
Engelska skolan lämnade fel uppgifter – fick 12 miljoner för mycket i bidrag
Publicerad: 9 mars 2022, 12:46
Foto: Stefan Jerrevång/TT
Internationella Engelska Skolan i Södertälje lämnade felaktiga uppgifter om sina 555 elever till SCB – och framstod som landets socioekonomiskt i särklass mest behövande skola.
Det gav IES dryga 12 miljoner i extra statsbidrag, avslöjar Dagens Samhälle.
Ämnen i artikeln:
SkolmarknadenLikvärdig skolaRiktade statsbidragStatistikToppnyheterSCBSkolverketInternationella engelska skolanTanken med de 6,23 miljarder som staten avsätter för en likvärdig skola är att mer pengar ska gå till de elever som behöver mest stöd. Men när Dagens Samhälle granskar
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.