Kommunal ekonomi
Annika Wallenskog: ”Staten visar brist på kunskap - dags att man lär sig”
Publicerad: 25 maj 2021, 07:38
SKR:s chefsekonom Annika Wallenskog tror att många lyssnar på henne för att hon uttrycker sig begripligt. Hon vill att alla ska våga ringa till henne – och det gör de också.
Foto: MAXIM THORÉ/BILDBYRÅN
Helt vanlig och lite hipp som happ. Så beskriver hon sig själv, Sveriges Kommuner och Regioners chefsekonom. Men Annika Wallenskog är också en tung makthavare som ekonomidirektörer, journalister och statssekreterare ofta vänder sig till. ”Jag drivs av att få folk att förstå vad som behöver göras för att välfärden ska bli bättre”, säger hon.
Under mars och april har Annika Wallenskog hållit inte mindre än 37 föredrag (ibland fyra på en och samma dag), haft tre möten på finansdepartementet, tre möten med Välfärdskommissionens kansli
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 445 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 495 kr.