Få hela storyn
Starta din prenumeration
Löner & avtal
Publicerad: 4 december 2019, 15:52
Det nya omställningsavtalet ger bland annat möjlighet att kompetensutveckla sig till en annan tjänst inom organisationen, exempelvis att en lokalvårdare omskolar sig till undersköterska.
Foto: Colourbox
Ett nytt omställningsavtal för omkring en miljon anställda i kommuner, regioner och kommunala bolag är klart. En nyhet är att även visstidsanställda och de som har varit sjukskrivna ska få tidiga insatser för att slippa uppsägningar.
Bakom avtalet står Sveriges kommuner och Regioner (SKR) och Sobona (de kommunala företagens arbetsgivarorganisation), samt 26 fackliga organisationer, bland annat Kommunal, Vårdförbundet och Vision. Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbundet ansluter sig
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.