Ledarskap
Ledarskapsexpertens snabbspår till bättre beslutsfattande - ”Handlar ofta om mod”
Publicerad: 30 maj 2022, 08:30
”Att fatta beslut är en viktig del av ledarskap, och med ganska små medel kan man bli bättre på det”, säger Ari Riabacke, doktor i risk- och beslutsanalys.
Foto: Simon Hastegård / Bildbyrån
Våga mer och älta mindre. Riskanalytikern Ari Riabacke guidar till bättre beslut – vad ledare bör se upp med och vilka som helst ska rekryteras.
Vi har träffats en gång för flera år sedan, under en kort intervju på en scen. Det enda jag minns är hur Ari Riabacke väljer pizza från en numrerad meny.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 2 795 kr ex. moms (ord. pris 3 495 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vår nyhetstidning. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.