Ledarskap
Lät sig bjudas på alkohol – får gå kurs i etik och moral
Publicerad: 11 januari 2022, 09:57
Karlskrona kommun bör arbeta med sin värdegrund, anser professor Olle Lundin.
Foto: Maxim Thoré, Pontus Lundahl/TT
Under studieresor till Norge lät sig tjänstemän från Karlskrona kommun bjudas på alkohol. ”Fel i grunden”, kommenterar professor Olle Lundin avslöjandet.
P4 Blekinge avslöjar att VA-avdelningen inom Karlskrona åkt på två studieresor till Norge där det bjudits på middag med alkohol, vilket strider mot kommunens riktlinjer.
Marcus Wildenius, chef för drift- och serviceförvaltningen, bekräftar det inträffade för P4.
Tidigare har P4 Blekinge rapporterat om att anställda vid Karlskronas kostenhet åkt på studieresor till en leverantör i Smögen och då betalat ett underpris för boende, båtturer och middagar där det serverades alkohol. Även kostenheten ingår i drift- och serviceförvaltningen.
Olle Lundin, professor i förvaltningsrätt, anser att det ”är något fel i grunden” med hur vissa anställda ser på kommunens riktlinjer.
– Det finns ett behov att arbeta med värdegrunden, säger han till P4 Blekinge.
Karlskrona kommun har tillsatt en extern utredning för att granska det inträffade. Man ska även utbilda samtliga 6 000 anställda i frågor om korruption, etik och moral.
LÄS MER: Hayaat Ibrahim: Då ska du tacka nej till leverantörens middag.
LÄS MER: Professorn: ”Myndigheters respekt för lagen har urholkats”.