Sökresultat
Vanvårdade får vänta
Stat, kommuner och landsting ska ge personer som vanvårdats i den social barnavården upprättelse. Men inte än.
LÄS MER
- LEDARE: Viktigast förhindra att fler drabbas
- ”Förbjud isolering av barn”
- DEBATT: Låt oss slippa långbänk
- DEBATT: Kvalitet lönar sig
- Vanvårdsutredningen: länkar och fakta
- DEBATT: Vanvårdade behöver upprättelse
ÄMNEN
Vill du läsa fler artiklar som handlar om:Vanvårdsutredningen har nu lämnat sitt betänkande om övergrepp och försummelser i den social barnavården. Den visar hur barn ända in i nutid vanvårdats i samhällets regi.
Utredaren Göran Johansson menar att det krävs sanktioner för att skydda barn som omhändertas. Annars kommer kommunerna inte att prioritera barnens säkerhet ens med kraftfullare lagar.
– Jag är inte särskilt optimistisk på den punkten. Jag vill därför införa sanktioner mot tjänstemän och politiker som äventyrar säkerheten för placerade barn.
Hos regeringen ligger redan en del förslag som snart skulle kunna bli lag. I somras presenterades barnskyddsutredningen som vill ha en särskilt ansvarig socialsekreterare för varje barn. Kommunerna skulle också bli skyldiga att besöka och tala med barnet minst fyra gånger per år.
Göran Johansson vill se både den utredningens förslag och en anmälningsskyldighet enligt lex Sarah som omfattar hela socialtjänsten. Ett sådant förslag ligger också och väntar på socialdepartementet.
Vanvårdsutredningen har intervjuat 404 personer födda från 1920-talet till och med 1980-talet. Några av de intervjuade var också närvarande vid presskonferensen när utredningen presenterades. De hade hoppats på klara besked från socialtjänstminister Maria Larsson i frågan om upprättelse.
Men det fick de inte.
Maria Larsson ville inte säga om hon anser att de vanvårdade bör få en ersättning för sina lidanden eller inte. Nu tillsätts däremot en utredning för att lösa frågan om hur de vanvårdade ska gottgöras.
– Det är inte ett försök att dra någonting i långbänk. Det handlar om ett år eller så, svarade Maria Larsson offren för samhällets vanvård.
Lars Waerner, ordförande i Stulen Barndom Stockholm, var inte nöjd med det beskedet. Max ett halvår behöver det ta för att komma till skott, menar han.
Sveriges Kommuner och Landsting tycker det är bra att regeringen nu ser över på vilket sätt de utsatta kan få upprättelse.
– Det är viktigt att kommunerna och landstingen blir delaktiga i det arbetet, säger Anders Knape.
Läs mer i denna veckas papperstidning
Du
som
är prenumerant har
tillgång till hela vårt tidningsarkiv på webben. Använd lösenordet på
sidan tre i papperstidningen och sök på "Ta ert ansvar - anmäl
politikerna", "Borlänge bad Lennart om ursäkt" och kommentaren "Ingen
upprättelse utan skadestånd". Klicka här för att komma till arkivet.
-
Att våga berätta
Mötet med utredningen om vanvård var för mig förutsättning för att våga berätta om mina upplevelser.Efter denna intervju har tre år nu gått och när nu rapporten bekräftar våra upplevelser och experter och fack kunniga deltar i debatten känner jag att förutsättningarna för terapi börjar uppfyllas. När samhället förnekat våra erfarenheter har det varit omöjligt att berätta. När man själv får barn måste man sätta sina egna behov åt sidan (även om det indirekt påverkat relationen till egna barnen) Att nu vid närmare 60 års ålder börja bearbeta är inte så lätt. Vi skulle behöva professionell hjälp att lära oss erkänna att samhället förnekat oss som likvärdiga medborgare. Jag är inte så säker på att psykologi är rätt vetenskap, kanske skulle socialpedagogik göra mera nytta?Tack till alla som engagerar sig för vår sak.
Susannah 18 januari 2010
-
Vanvårdade ska vänta
en svensk tjänsteman kan inte bli straffad för det han/hon gör eller har gjort. Det är bara såvanvårdade - om dessa eller deras ombud orkar att driva frågan vidare kommer att vänta kanske tio år till om inte längre. Hela svenska rättssystemet är byggd så att en tjänsteman i det mesta göra vad han/hon vill och dessutom är han/hon helt medveten om för det första en skyddat nät som byggs runt honom av " lojala" chefer och kolleger och efterät är han medveten om att den gällande rättssystemet idag kan inte alls straffa honom/henne. Kan hända att undantag finns - men det är normen som gäller. Tjänsteman är starka, ofta går över sina befogenheter, Politiker är fega och svaga och för det mesta vågar inte ställa sig upp emot tjänstemannen. Men lycka till utredaren - om han orkar.
elisabeth 15 januari 2010
Bröllop lyft för Ockelbo
02 sep Daniel Westling och kronprinsessan Victorias bröllop i somras gav prins Daniels uppväxtkommun ett efterlängtat uppsving."IT-strul hot
mot forskning"
02 sep
Ge forskare tillgång till anonyma patientjournaler så kan Sveriges framtid som ledande forskningsnation säkras, skriver representanter för Pfizer.
"Hamnen är statens ansvar"
01 sep "Allting i Trelleborg sker på hamnens villkor. Men trelleborgarna ska inte betala med sitt liv och sin hälsa", säger Bertil Larsson, ordförande i det nybildade Söderslättspartiet.Boenden har för lite personal
02 sep Många demensboenden i Stockholm är underbemannade. Det kan gälla fler kommuner tror professor. 1"Lärande styrs inte med bonus"
01 sep DEBATT: En fjärdedel av sfi-eleverna når aldrig godkänt på de nationella proven. I alla andra delar av skolan skulle det leda till stor debatt och snabbt resurstillskott, skriver Yvonne Ruwaida, (MP) i Stockholm.Sänkt maxtaxa på dagis
31 aug I det röd-gröna valmanifestet ska kommuner stimuleras att ordna barnomsorg på obekväm arbetstid och maxtaxan sänkas.Vill stoppa avtal
31 aug Eva Edwardsson, FP-politiker i Uppsala, går emot alliansmajoriteten. ”Avtalet om arenan strider mot lagen”, säger hon.Fler Nyheter
- 02 sep Valaffischer sökes
- 02 sep Kungabröllop uppsving för Ockelbo
- 02 sep Bostadsbolag anmäler medarbetare
- 02 sep Få uppgörelser om att stoppa SD
- 02 sep Annorlunda strid om valaffischer
- 02 sep Demensboenden behöver mer personal
- 01 sep "Hamnen är statens ansvar"
- 01 sep Minister lovar bättring på skuldproblem
- 01 sep Sjöbodsägare måste riva inredningen
- 01 sep Krisjour för valarbetare
- 31 aug Sänkt maxtaxa på dagis
- 31 aug Sexmissbrukare fick betala själv
- 31 aug Hon vill stoppa arenaavtal
- 30 aug Moderat valaffisch upprör
- 30 aug Hittade hemliga uppgifter i karusell
- 30 aug Avgår efter arvodesfusk
- 30 aug Dubbla uppdrag ger hög frånvaro
- 30 aug "Aldrig mer SD som vågmästare"
- 27 aug Ny lag om åldersdiskriminering föreslås
- 27 aug DEBATT: "Drastiskt minskade utsläpp krävs"
Kommentarer
Skriv ny kommentar Läs våra regler