Sökresultat
Unikt initiativ om välfärdens finansiering
Frågan om välfärdens finansiering har diskuterats och utretts i mer än tio år, men partierna har inte agerat. Nu tar tankesmedjorna Timbro och Arena Idé gemensamt tag i saken över blockgränserna. Per Borg ska leda en kommission som innan valet ska komma med förslag.
LÄS MER
- LEDARE: En kommission att hoppas på
- LEDARE: Koncentration på 10-talet
- Odell vill diskutera välfärdens finansiering
DOKUMENT
ÄMNEN
Vill du läsa fler artiklar som handlar om:– Arena Idé och Timbro har helt olika värderingar i välfärdspolitiken. Men på en punkt gör vi en gemensam bedömning: det är oacceptabelt att en av de viktigaste framtidsfrågorna inte är föremål för vare sig debatt eller seriöst övervägande bland de politiska partierna, säger Boa Ruthström, chef för Arena Idé initiativtagare till projektet tillsammans med Thomas Idergard på Timbro.
Per Borg, som tidigare varit statssekreterare hos Socialdemokraterna och ESO-utredare av välfärdens långsiktiga finansiering har förståelse för att frågan är svår för partierna.
– Vänstersidan har problem med komma med förslag som innebär att medborgarna ska ta större eget ansvar. Alliansen har fullt sjå med socialförsäkringarna, sa han vid presskonferensen.
Hans och tankesmedjornas förhoppning är att rapporten ska vara så förankrad att den blir omöjlig för partierna att vifta undan.
Dessa personer ingår i Borg-kommissionen:
Per Borg
Lars Tobisson,
tidigare vice partiordförande (M)
Eva Fernvall, f d ordförande i
Vårdförbundet
Berit Rollén, tidigare statssekreterare (S) och nu
äldreomsorgsdebattör
Niklas Nordström, f d SSU-ordförande
Monica
Werenfels Röttorp, f d ledamot av partistyrelsen (FP)
Jens
Magnusson, tidigare Finansdepartementet, numera välfärdsekonom på SEB
Trygg Liv
Bröllop lyft för Ockelbo
02 sep Daniel Westling och kronprinsessan Victorias bröllop i somras gav prins Daniels uppväxtkommun ett efterlängtat uppsving."IT-strul hot
mot forskning"
02 sep
Ge forskare tillgång till anonyma patientjournaler så kan Sveriges framtid som ledande forskningsnation säkras, skriver representanter för Pfizer.
"Hamnen är statens ansvar"
01 sep "Allting i Trelleborg sker på hamnens villkor. Men trelleborgarna ska inte betala med sitt liv och sin hälsa", säger Bertil Larsson, ordförande i det nybildade Söderslättspartiet.Boenden har för lite personal
02 sep Många demensboenden i Stockholm är underbemannade. Det kan gälla fler kommuner tror professor. 1"Lärande styrs inte med bonus"
01 sep DEBATT: En fjärdedel av sfi-eleverna når aldrig godkänt på de nationella proven. I alla andra delar av skolan skulle det leda till stor debatt och snabbt resurstillskott, skriver Yvonne Ruwaida, (MP) i Stockholm.Sänkt maxtaxa på dagis
31 aug I det röd-gröna valmanifestet ska kommuner stimuleras att ordna barnomsorg på obekväm arbetstid och maxtaxan sänkas.Vill stoppa avtal
31 aug Eva Edwardsson, FP-politiker i Uppsala, går emot alliansmajoriteten. ”Avtalet om arenan strider mot lagen”, säger hon.Fler Nyheter
- 02 sep Valaffischer sökes
- 02 sep Kungabröllop uppsving för Ockelbo
- 02 sep Bostadsbolag anmäler medarbetare
- 02 sep Få uppgörelser om att stoppa SD
- 02 sep Annorlunda strid om valaffischer
- 02 sep Demensboenden behöver mer personal
- 01 sep "Hamnen är statens ansvar"
- 01 sep Minister lovar bättring på skuldproblem
- 01 sep Sjöbodsägare måste riva inredningen
- 01 sep Krisjour för valarbetare
- 31 aug Sänkt maxtaxa på dagis
- 31 aug Sexmissbrukare fick betala själv
- 31 aug Hon vill stoppa arenaavtal
- 30 aug Moderat valaffisch upprör
- 30 aug Hittade hemliga uppgifter i karusell
- 30 aug Avgår efter arvodesfusk
- 30 aug Dubbla uppdrag ger hög frånvaro
- 30 aug "Aldrig mer SD som vågmästare"
- 27 aug Ny lag om åldersdiskriminering föreslås
- 27 aug DEBATT: "Drastiskt minskade utsläpp krävs"
Kommentarer
Skriv ny kommentar Läs våra regler