Sökresultat
Sjukhusstädning granskas
Efter larm om att Danderyds sjukhus är en bakteriehärd ska städningen på samtliga Stockholms sjukhus ses över.
LÄS MER
- Fp vill privatisera sjukhus
- Regeringen sänker städkraven i Norrköpings skolor
- Bakterie stoppar Varbergsoperationer
ÄMNEN
Vill du läsa fler artiklar som handlar om:En läkare som varit inlagd på Danderryds sjukhus för sin tarmcancer har vittnat i SVT:s Rapport om smutsiga toaletter, fläckar på golvet och dammlager på möbelytor.
Smutsen kan leda till ökad spridning av smittsamma tarmbakterier, något som redan är ett stort problem inom vården.
Ansvarig politiker, finanslandstingsråd Maria Wallhager (fp) anser att städningen nu måste granskas.
-Jag kände mig äcklad när jag såg inslaget, säger hon till ABC.
Under det första halvåret i år har 261 fall av den multiresistenta tarmbakterien VRE rapporterats i Sverige. Under samma period förra året handlade det enbart om 10 fall av VRE.
Nyligen upptäcktes 26 fall på Varbergs sjukhus, som därför har tvingats ställa in operationer.
-
Att känna sig äcklad räcker inte fp!!!
Fp-ansvarig känner sig äcklad efter att ha sett på inslaget i TV om den dåliga hygienen på Danderyds sjukhus. Det var hon nog inte ensam om att känna. Men tyvärr så räcker inte detta för att komma till rätta med missförhållandena då det gäller städningen. Orsaken till "bakteriehärdarna" är att landstingspolitikerna frestades rationalisera bort de som höll rent på sjukhusens olika avdelningar. Städningen lades ut på entreprenad "för det var ju billigare"! Vad man inte tog med i sina kalkyler var att städytorna per städare blev större och följaktligen så blev noggrannheten i städningen också sämre med de konsekvenser som vi ser idag i form av bakteiehärder på sjukhusen och spridning av den sk sjukhussjukan! Nej, det är dags att erkänna misstagen och återanställa "hygientekniker" inom sjukhusens organisation och säga upp alla diverse "billiga" städbolag!!
Owe N 25 november 2008
Bröllop lyft för Ockelbo
02 sep Daniel Westling och kronprinsessan Victorias bröllop i somras gav prins Daniels uppväxtkommun ett efterlängtat uppsving."IT-strul hot
mot forskning"
02 sep
Ge forskare tillgång till anonyma patientjournaler så kan Sveriges framtid som ledande forskningsnation säkras, skriver representanter för Pfizer.
"Hamnen är statens ansvar"
01 sep "Allting i Trelleborg sker på hamnens villkor. Men trelleborgarna ska inte betala med sitt liv och sin hälsa", säger Bertil Larsson, ordförande i det nybildade Söderslättspartiet.Boenden har för lite personal
02 sep Många demensboenden i Stockholm är underbemannade. Det kan gälla fler kommuner tror professor. 1"Lärande styrs inte med bonus"
01 sep DEBATT: En fjärdedel av sfi-eleverna når aldrig godkänt på de nationella proven. I alla andra delar av skolan skulle det leda till stor debatt och snabbt resurstillskott, skriver Yvonne Ruwaida, (MP) i Stockholm.Sänkt maxtaxa på dagis
31 aug I det röd-gröna valmanifestet ska kommuner stimuleras att ordna barnomsorg på obekväm arbetstid och maxtaxan sänkas.Vill stoppa avtal
31 aug Eva Edwardsson, FP-politiker i Uppsala, går emot alliansmajoriteten. ”Avtalet om arenan strider mot lagen”, säger hon.Fler Nyheter
- 02 sep Valaffischer sökes
- 02 sep Kungabröllop uppsving för Ockelbo
- 02 sep Bostadsbolag anmäler medarbetare
- 02 sep Få uppgörelser om att stoppa SD
- 02 sep Annorlunda strid om valaffischer
- 02 sep Demensboenden behöver mer personal
- 01 sep "Hamnen är statens ansvar"
- 01 sep Minister lovar bättring på skuldproblem
- 01 sep Sjöbodsägare måste riva inredningen
- 01 sep Krisjour för valarbetare
- 31 aug Sänkt maxtaxa på dagis
- 31 aug Sexmissbrukare fick betala själv
- 31 aug Hon vill stoppa arenaavtal
- 30 aug Moderat valaffisch upprör
- 30 aug Hittade hemliga uppgifter i karusell
- 30 aug Avgår efter arvodesfusk
- 30 aug Dubbla uppdrag ger hög frånvaro
- 30 aug "Aldrig mer SD som vågmästare"
- 27 aug Ny lag om åldersdiskriminering föreslås
- 27 aug DEBATT: "Drastiskt minskade utsläpp krävs"
Kommentarer
Skriv ny kommentar Läs våra regler