Sökresultat
Fler kvinnor söker hjälp för drickande
De kvinnliga besökarna hos Göteborgs kommunala alkoholrådgivning har mer än fördubblats på tre år.
LÄS MER
ÄMNEN
Vill du läsa fler artiklar som handlar om:Det är två grupper av kvinnor som särskilt ökar bland besökarna på Göteborgs kommuns alkoholrådgivning, skriver Göteborgs-Posten. Yngre kvinnor och kvinnor över 50 år.
Kvinnors alkoholkonsumtion har ökat långsamt men stadigt under en lång period, menar enhetschef Christer Andersson. Och kvinnor är mer benägna än män att söka hjälp.
- Jag tror att vår mottagning, som är en samtalsmottagning, med erfarna terapeuter, är attraktiv för kvinnor att söka hjälp på, säger Christer Andersson till GP.
Bröllop lyft för Ockelbo
02 sep Daniel Westling och kronprinsessan Victorias bröllop i somras gav prins Daniels uppväxtkommun ett efterlängtat uppsving."IT-strul hot
mot forskning"
02 sep
Ge forskare tillgång till anonyma patientjournaler så kan Sveriges framtid som ledande forskningsnation säkras, skriver representanter för Pfizer.
"Hamnen är statens ansvar"
01 sep "Allting i Trelleborg sker på hamnens villkor. Men trelleborgarna ska inte betala med sitt liv och sin hälsa", säger Bertil Larsson, ordförande i det nybildade Söderslättspartiet.Boenden har för lite personal
02 sep Många demensboenden i Stockholm är underbemannade. Det kan gälla fler kommuner tror professor. 1"Lärande styrs inte med bonus"
01 sep DEBATT: En fjärdedel av sfi-eleverna når aldrig godkänt på de nationella proven. I alla andra delar av skolan skulle det leda till stor debatt och snabbt resurstillskott, skriver Yvonne Ruwaida, (MP) i Stockholm.Sänkt maxtaxa på dagis
31 aug I det röd-gröna valmanifestet ska kommuner stimuleras att ordna barnomsorg på obekväm arbetstid och maxtaxan sänkas.Vill stoppa avtal
31 aug Eva Edwardsson, FP-politiker i Uppsala, går emot alliansmajoriteten. ”Avtalet om arenan strider mot lagen”, säger hon.Fler Nyheter
- 02 sep Valaffischer sökes
- 02 sep Kungabröllop uppsving för Ockelbo
- 02 sep Bostadsbolag anmäler medarbetare
- 02 sep Få uppgörelser om att stoppa SD
- 02 sep Annorlunda strid om valaffischer
- 02 sep Demensboenden behöver mer personal
- 01 sep "Hamnen är statens ansvar"
- 01 sep Minister lovar bättring på skuldproblem
- 01 sep Sjöbodsägare måste riva inredningen
- 01 sep Krisjour för valarbetare
- 31 aug Sänkt maxtaxa på dagis
- 31 aug Sexmissbrukare fick betala själv
- 31 aug Hon vill stoppa arenaavtal
- 30 aug Moderat valaffisch upprör
- 30 aug Hittade hemliga uppgifter i karusell
- 30 aug Avgår efter arvodesfusk
- 30 aug Dubbla uppdrag ger hög frånvaro
- 30 aug "Aldrig mer SD som vågmästare"
- 27 aug Ny lag om åldersdiskriminering föreslås
- 27 aug DEBATT: "Drastiskt minskade utsläpp krävs"
Kommentarer
Skriv ny kommentar Läs våra regler