Sökresultat

Debatt: Målet måste vara kretslopp

REPLIK. Utveckling av avloppssystem och slamhantering brådskar, fortsätter Göran Svanfeldt ­debatten.

DEBATT DAGENS SAMHÄLLE NR 39/09

MILJÖ. Över hela jorden växer städerna som försörjs med livsmedel och andra råvaror från när och fjärran. En kontinuerlig transport sker av växtnäringsämnen och organiskt material till städerna och i huvudsak vidare till deponier, vattendrag, grundvatten och så vidare. Odlingsmark utarmas samtidigt som ny tillförsel är osäker. På längre sikt hotas även produktionen av bioenergi, textilfibrer med mera samt den biologiska mångfalden.

Vi måste därför ta vara på urin och fekalier utan förorenande inblandning, om möjligt var för sig, för att kunna sluta de nödvändiga kretsloppen av växtnäringsämnen. Försök har dock visat att det inte är helt lätt i större skala.

Jordens ökande befolkning kommer i kombination med trolig framtida brist på billig energi, vatten, handelsgödsel och livsmedel att tvinga fram effektiv odling. Det kräver återflöde av näringsämnen från städerna till kringliggande odlingsområden för livsmedel och bioenergi. Vi kan inte förlita oss på handelsgödsel som hittills, såväl av energiskäl som för risken för kväveläckage.

För att begränsa långa transporter kommer troligen zoner med intensivodling att uppstå runt städerna. God tillgång på växtnäring och arbetsinsatser kan där öka produktionen av bland annat grönsaker utöver vad nuvarande jordbruk vanligen förmår. Kanske får vi se återflyttning till dagens avfolkningsbygder, om dessa erbjuder väsentligt bättre försörjningsmöjligheter genom lokal livsmedelsproduktion och även på andra sätt kan bli delvis självförsörjande.

Vi har svårt att förutse framtida konsekvenser av klimathot/ -förändring kombinerat med sinande naturresurser och fortsatt befolkningsökning. Men vi måste räkna med att försörjningen med livsmedel, beroende av tillgång på vatten och växtnäringsämnen, riskerar att bli ett mycket stort problem. Därför behövs att vi ­redan nu söker framtida lösningar för bättre separering och användning av slammets värdefulla beståndsdelar. Ökad urinanvändning i fritidsodlingen kan vara en början, men en bredare ansats brådskar!

Göran Svanfeldt
Styrelseledamot (S), Uppsala vatten AB

Tipsa redaktionen

Skicka gärna ett tips till oss på redaktionen!

Rapportera fel

Här kan du uppmärksamma oss på eventuella fel du upptäcker på sidan.

  • Just så - växtnäringen avskild från det kemiska avfallet

    Det är bara att hålla med Göran Svanfeldt. Just åkrarna runt de stora tätorterna kommer snart att bli mycket viktig för möjligheten att producera livsmedel till denna befolkning. Men idag sprids där förorenat slam med förhållandevis höga kadmiumhalter av transportekonomiska skäl. Denna värdefulla areal förorenas därför mer än annan areal i Sverige. Slamspridningen måste genast upphöra och de "värdefulla beståndsdelarna" skall "separeras" från det kemiska avfallet.

    Gunnar Lindgren 04 december 2009
Webbfråga
Var det onödigt att ge kommuner och landsting krisstöd?