Sökresultat
Debatt: Målet måste vara kretslopp
REPLIK. Utveckling av avloppssystem och slamhantering brådskar, fortsätter Göran Svanfeldt debatten.
LÄS MER
- DEBATT: Dricksvattnet måste säkras!
- DEBATT: Lyft blicken från slammet!
- DEBATT: Slammets innehåll är okänt
- DEBATT: Kollision mellan miljömål
- DEBATT: Fosforutvinning ur aska bäst
- DEBATT: Förbränning av slam är ingen lösning
- DEBATT: Bränna slam ett bättre alternativ
- DEBATT: Maten ska produceras på konsumenternas villkor
- DEBATT: Använd slammet som en resurs
- DEBATT: Stoppa slamspridningen på våra åkrar
ÄMNEN
Vill du läsa fler artiklar som handlar om:DEBATT DAGENS SAMHÄLLE NR 39/09
MILJÖ. Över hela jorden växer städerna som försörjs med livsmedel och andra råvaror från när och fjärran. En kontinuerlig transport sker av växtnäringsämnen och organiskt material till städerna och i huvudsak vidare till deponier, vattendrag, grundvatten och så vidare. Odlingsmark utarmas samtidigt som ny tillförsel är osäker. På längre sikt hotas även produktionen av bioenergi, textilfibrer med mera samt den biologiska mångfalden.
Vi måste därför ta vara på urin och fekalier utan förorenande inblandning, om möjligt var för sig, för att kunna sluta de nödvändiga kretsloppen av växtnäringsämnen. Försök har dock visat att det inte är helt lätt i större skala.
Jordens ökande befolkning kommer i kombination med trolig framtida brist på billig energi, vatten, handelsgödsel och livsmedel att tvinga fram effektiv odling. Det kräver återflöde av näringsämnen från städerna till kringliggande odlingsområden för livsmedel och bioenergi. Vi kan inte förlita oss på handelsgödsel som hittills, såväl av energiskäl som för risken för kväveläckage.
För att begränsa långa transporter kommer troligen zoner med intensivodling att uppstå runt städerna. God tillgång på växtnäring och arbetsinsatser kan där öka produktionen av bland annat grönsaker utöver vad nuvarande jordbruk vanligen förmår. Kanske får vi se återflyttning till dagens avfolkningsbygder, om dessa erbjuder väsentligt bättre försörjningsmöjligheter genom lokal livsmedelsproduktion och även på andra sätt kan bli delvis självförsörjande.
Vi har svårt att förutse framtida konsekvenser av klimathot/ -förändring kombinerat med sinande naturresurser och fortsatt befolkningsökning. Men vi måste räkna med att försörjningen med livsmedel, beroende av tillgång på vatten och växtnäringsämnen, riskerar att bli ett mycket stort problem. Därför behövs att vi redan nu söker framtida lösningar för bättre separering och användning av slammets värdefulla beståndsdelar. Ökad urinanvändning i fritidsodlingen kan vara en början, men en bredare ansats brådskar!
Göran Svanfeldt
Styrelseledamot (S), Uppsala vatten AB
-
Just så - växtnäringen avskild från det kemiska avfallet
Det är bara att hålla med Göran Svanfeldt. Just åkrarna runt de stora tätorterna kommer snart att bli mycket viktig för möjligheten att producera livsmedel till denna befolkning. Men idag sprids där förorenat slam med förhållandevis höga kadmiumhalter av transportekonomiska skäl. Denna värdefulla areal förorenas därför mer än annan areal i Sverige. Slamspridningen måste genast upphöra och de "värdefulla beståndsdelarna" skall "separeras" från det kemiska avfallet.
Gunnar Lindgren 04 december 2009
Bröllop lyft för Ockelbo
02 sep Daniel Westling och kronprinsessan Victorias bröllop i somras gav prins Daniels uppväxtkommun ett efterlängtat uppsving."IT-strul hot
mot forskning"
02 sep
Ge forskare tillgång till anonyma patientjournaler så kan Sveriges framtid som ledande forskningsnation säkras, skriver representanter för Pfizer.
"Hamnen är statens ansvar"
01 sep "Allting i Trelleborg sker på hamnens villkor. Men trelleborgarna ska inte betala med sitt liv och sin hälsa", säger Bertil Larsson, ordförande i det nybildade Söderslättspartiet.Boenden har för lite personal
02 sep Många demensboenden i Stockholm är underbemannade. Det kan gälla fler kommuner tror professor. 1"Lärande styrs inte med bonus"
01 sep DEBATT: En fjärdedel av sfi-eleverna når aldrig godkänt på de nationella proven. I alla andra delar av skolan skulle det leda till stor debatt och snabbt resurstillskott, skriver Yvonne Ruwaida, (MP) i Stockholm.Sänkt maxtaxa på dagis
31 aug I det röd-gröna valmanifestet ska kommuner stimuleras att ordna barnomsorg på obekväm arbetstid och maxtaxan sänkas.Vill stoppa avtal
31 aug Eva Edwardsson, FP-politiker i Uppsala, går emot alliansmajoriteten. ”Avtalet om arenan strider mot lagen”, säger hon.Fler Nyheter
- 02 sep Valaffischer sökes
- 02 sep Kungabröllop uppsving för Ockelbo
- 02 sep Bostadsbolag anmäler medarbetare
- 02 sep Få uppgörelser om att stoppa SD
- 02 sep Annorlunda strid om valaffischer
- 02 sep Demensboenden behöver mer personal
- 01 sep "Hamnen är statens ansvar"
- 01 sep Minister lovar bättring på skuldproblem
- 01 sep Sjöbodsägare måste riva inredningen
- 01 sep Krisjour för valarbetare
- 31 aug Sänkt maxtaxa på dagis
- 31 aug Sexmissbrukare fick betala själv
- 31 aug Hon vill stoppa arenaavtal
- 30 aug Moderat valaffisch upprör
- 30 aug Hittade hemliga uppgifter i karusell
- 30 aug Avgår efter arvodesfusk
- 30 aug Dubbla uppdrag ger hög frånvaro
- 30 aug "Aldrig mer SD som vågmästare"
- 27 aug Ny lag om åldersdiskriminering föreslås
- 27 aug DEBATT: "Drastiskt minskade utsläpp krävs"
Kommentarer
Skriv ny kommentar Läs våra regler