Annons

Klimatomställningen
kräver gröna skatter

| Eva Nordmark m fl ordförande TCO:
Många länder brottas med ekonomiska och sociala problem samtidigt som samhällets klimat- och miljöpåverkan måste minska. För att hantera detta krävs både investeringar och ekonomiska styrmedel, skriver TCO tillsammans med Naturskyddsföreningen inför FN:s hållbarhetskonferens i Rio.
Eva Nordmark ordförande TCO
Ämnen under Miljö

Vad dessa åtgärder skulle behöva bestå i är vad FN-konferensen Rio+20 handlar om. TCO och Naturskyddsföreningen föreslår med anledning av detta fem punkter för att klara omställningen:

1. Investera klimatsmart nu när det är som billigast. Det krävs stora offentliga investeringar för att underlätta en hållbar ekonomi: Snabb utbyggnad av förnybar energi, en stadsplanering som kan minska privatbilismen, stora järnvägsinvesteringar, energieffektiv renovering av miljonprogrammen och omfattande forsknings- och utvecklingssatsningar, inte minst för att få till en fossilfri transportsektor.
Samtidigt finns det gott om lediga resurser i svensk ekonomi och Sverige kan finansiera långsiktigt värdefulla investeringar unikt billigt just nu. Sveriges andel av statliga forskningsmedel som går till grön energi- och miljöteknik ligger långt under OECD:s genomsnitt. Ett stort investeringsprogram för klimatomställning borde vara Sveriges första prioritet efter Riomötet!

2. Det behövs skarpare ekonomiska styrmedel. Det samhällsekonomiskt lönsamma måste också vara företags- och privatekonomiskt lönsamt. Hushållens och företagens förutsättningar att ta hållbarhetsansvar styrs i hög grad av i vilken grad det offentliga lagt en grund genom smarta elnät, god infrastruktur för hållbara transporter och tydliga ekonomiska styrmedel. För att det skall vara lönsamt att agera hållbart krävs att ”förorenaren-betalar-principen” gäller. En hållbar finans- och näringspolitik är grunden för hållbar utveckling. Det krävs en ny politisk samsyn kring hur höga miljöskatterna måste bli för att kraftigt minska utsläpp av växthusgaser. Det finns idag tio OECD-länder som har högre bensinskatt än Sverige.

Annons

3. Slopa miljöskadliga subventioner. Offentliga finanser försvagas i många länder av ekonomiskt stöd till miljöskadliga verksamheter. EU:s jordbruks- och fiskestöd bör till exempel omgående växlas om till att ersätta produktion av ekosystemtjänster och i mycket högre grad stödja klimatnyttiga investeringar och forskning.

4. Inför fler välfärdsmått. I Rio kommer man troligen att besluta om en process för att mäta hållbarhet. Hållbarhetsmått behövs för att kunna följa utvecklingen, jämföra sig med andra och sätta upp mål för förbättringar. TCO har en databas, Rio Ranking, där man kan mäta hur ”grönt” olika ekonomier utvecklats.

5. Utveckla ett grönt skattesystem. Forskningen visar att våra produktions- och konsumtionsmönster måste förändras för att klara klimatomställningen. Skattesystemets roll i klimatpolitiken kommer att bli avgörande. Regeringen bör omgående initiera en parlamentarisk utredning om ett nytt skattesystem som har ett brett stöd i riksdagen och har som utgångspunkt att göra Sverige ännu mer konkurrenskraftigt i omställningen till en resilient och klimathållbar ekonomi. 

Eva Nordmark, ordförande TCO
Svante Axelsson, generalsekreterare Svenska Naturskyddsföreningen

436 röster

Vad tycker du?

survey

Följ debatt

Du får ett mejl varje gång ett nytt inlägg i denna debattråd publiceras.
Arbetsgivare: Norrköpings kommun
Arbetsgivare: Eskilstuna kommun
Arbetsgivare: Upplands-Bro kommun
Se fler jobb »

Var med i debatten:
Skicka ditt inlägg här

Alla inlägg läses av Dagens Samhälles debattredaktör. Rubrik och eventuell ingress sätts av redaktören själv, men föreslå gärna en egen.

7 enkla skrivtips

  1. Du ska kunna ditt ämne väl.
  2. Välj en angelägen fråga, gärna kontroversiell.
  3. Beskriv problemet du vill belysa.
  4. Var konkret, slagkraftig och koncis.
  5. Ange möjliga lösningar.
  6. Rikta din kritik mot de som har ansvaret.
  7. Kräv att de träder fram och säger hur de tänker lösa problemet.

Skriv max 3500 tecken (inklusive mellanslag)

Ladda upp ditt debattinlägg

(word .doc(x) .rtf eller .txt)

Bilden bör vara i formatet JPG och ca 1-2 mb stor. (Bilden beskärs till 90x104 pixlar)

* Måste fyllas i

Alla inlägg läses av Dagens Samhälles debattredaktör. Rubrik och eventuell ingress sätts av redaktören själv, men föreslå gärna en egen.

7 enkla skrivtips

  1. Du ska kunna ditt ämne väl.
  2. Välj en angelägen fråga, gärna kontroversiell.
  3. Beskriv problemet du vill belysa.
  4. Var konkret, slagkraftig och koncis.
  5. Ange möjliga lösningar.
  6. Rikta din kritik mot de som har ansvaret.
  7. Kräv att de träder fram och säger hur de tänker lösa problemet.

Skriv max 3500 tecken (inklusive mellanslag)