Sökresultat
Debatt: Grön rehabilitering är effektiv
Grönska har dokumenterat läkande effekt. Använd metoden för att stärka folkhälsan och hejda skenande sjukvårdskostnader, uppmanar två landstingspolitiker (MP).
LÄS MER
- DEBATT: Bred lösning krävs för återgång till arbetslivet
- DEBATT: Gör samlat grepp möjligt
- DEBATT: Skalar regelverket bort empatin?
- Boden miljonsatsar på hästar
- DEBATT: Sjuka har rätt till rehabilitering
- Utflyttad ger tillbaka till äldre
- DEBATT: Vi erbjuder mer stöd än tidigare regering gjort
- DEBATT: En folkrörelse för hälsa
- DEBATT: Folkhälsa – mål som ska omfatta alla
- DEBATT: Inse att kropp och själ hör ihop
- DEBATT: Ge hemtjänst som bryter negativ spiral
- DEBATT: Utgå från individen vid rehabilitering
- DEBATT: Tala öppet om varför människor stöts ut
- DEBATT: Skapa fler vägar tillbaka till arbete
ÄMNEN
Vill du läsa fler artiklar som handlar om:DEBATT DAGENS SAMHÄLLE NR 25/09
FOLKHÄLSA. Vård och omsorg i gröna miljöer gör människor friskare. Professionellt handledd trädgårds- och djurterapi är kostnadseffektiv, visar forskning och beprövad erfarenhet.
Dessa metoder kan hjälpa långtidssjukskrivna i arbete, få psykiskt sjuka och dementa att fungera bättre och gör att människor snabbt återhämtar sig efter utmattningsdepressioner, operationer och hjärtinfarkter.
Landsting och kommuner borde därför satsa mer på ”grön rehabilitering”. Självklart måste hänsyn tas till allergiker och vilket intresse som finns. Behandling ska erbjudas, inte tvingas på någon.
Den vetenskapliga kompetensen i vårt land finns främst på Lantbruksuniversitetet. I Alnarp bedriver professor Patrik Grahn sedan flera år framgångsrika forskningsprojekt om naturens och trädgårdens betydelse för personer med stressrelaterade symtom.
I trädgården arbetar ett personalteam med olika rehabiliteringskompetens. Patienterna stöttas i trädgårdsarbete, omvårdnad om djur, konstnärligt skapande och får psykologsamtal – allt i trädgårdsmiljön.
Efter bara några månaders träning i trädgårdsmiljön återgick 85 procent av de långtidssjukskrivna i arbete, varav 75 procent på heltid. En stor majoritet upplevde dessutom mindre värk.
I USA och England finns mycket mer forskning och erfarenhet av hur natur och djur, exempelvis terapihundar och -hästar, kan användas inom rehabilitering i hälso- och sjukvården. Denna typ av forskning måste få fördjupas och utvärderas i fler och större studier i Sverige.
Rehabträdgårdar blir allt vanligare, men i Stockholms landsting finns minimala möjligheter att få hjälp trots att så många sjukskrivna skulle behöva det. Ändå visar studier att en stor del av dagens sjukvårdskostnader kan relateras till riskfaktorer som beror på levnadsvanor och stressfaktorer av olika slag.
Vi i Miljöpartiet ser att förebyggande hälsovård och effektivare rehabilitering är en förutsättning för att stärka folkhälsan och hejda sjukvårdskostnaderna som skenar i väg. Våga tänka nytt nu och satsa på effektiva gröna metoder!
Lena-Maj Anding
Gruppledare (MP)
Raymond Wigg
Oppositionslandstingsråd (MP)
Stockholms läns landsting
Bröllop lyft för Ockelbo
02 sep Daniel Westling och kronprinsessan Victorias bröllop i somras gav prins Daniels uppväxtkommun ett efterlängtat uppsving."IT-strul hot
mot forskning"
02 sep
Ge forskare tillgång till anonyma patientjournaler så kan Sveriges framtid som ledande forskningsnation säkras, skriver representanter för Pfizer.
"Hamnen är statens ansvar"
01 sep "Allting i Trelleborg sker på hamnens villkor. Men trelleborgarna ska inte betala med sitt liv och sin hälsa", säger Bertil Larsson, ordförande i det nybildade Söderslättspartiet.Boenden har för lite personal
02 sep Många demensboenden i Stockholm är underbemannade. Det kan gälla fler kommuner tror professor. 1"Lärande styrs inte med bonus"
01 sep DEBATT: En fjärdedel av sfi-eleverna når aldrig godkänt på de nationella proven. I alla andra delar av skolan skulle det leda till stor debatt och snabbt resurstillskott, skriver Yvonne Ruwaida, (MP) i Stockholm.Sänkt maxtaxa på dagis
31 aug I det röd-gröna valmanifestet ska kommuner stimuleras att ordna barnomsorg på obekväm arbetstid och maxtaxan sänkas.Vill stoppa avtal
31 aug Eva Edwardsson, FP-politiker i Uppsala, går emot alliansmajoriteten. ”Avtalet om arenan strider mot lagen”, säger hon.Fler Nyheter
- 02 sep Valaffischer sökes
- 02 sep Kungabröllop uppsving för Ockelbo
- 02 sep Bostadsbolag anmäler medarbetare
- 02 sep Få uppgörelser om att stoppa SD
- 02 sep Annorlunda strid om valaffischer
- 02 sep Demensboenden behöver mer personal
- 01 sep "Hamnen är statens ansvar"
- 01 sep Minister lovar bättring på skuldproblem
- 01 sep Sjöbodsägare måste riva inredningen
- 01 sep Krisjour för valarbetare
- 31 aug Sänkt maxtaxa på dagis
- 31 aug Sexmissbrukare fick betala själv
- 31 aug Hon vill stoppa arenaavtal
- 30 aug Moderat valaffisch upprör
- 30 aug Hittade hemliga uppgifter i karusell
- 30 aug Avgår efter arvodesfusk
- 30 aug Dubbla uppdrag ger hög frånvaro
- 30 aug "Aldrig mer SD som vågmästare"
- 27 aug Ny lag om åldersdiskriminering föreslås
- 27 aug DEBATT: "Drastiskt minskade utsläpp krävs"
Kommentarer
Skriv ny kommentar Läs våra regler