Sökresultat
Debatt: Ge varje lärare en egen dator
Ge lärarna chansen att utbilda för arbetsmarknaden med moderna arbetsverktyg, uppmanar Lärarnas riksförbund och Microsoft.
LÄS MER
- DEBATT: Ge rektor chansen att lyckas!
- DEBATT: Så höjer vi läraryrkets status
- DEBATT: Läsa, skriva och räkna är inte allt!
- DEBATT: Regeringen tror för mycket på svarta tavlan
- DEBATT: Sänk kostnaderna med open source
- Få och gamla datorer i kommunskolor
DOKUMENT
- Rapport Göteborg Microsoft 1472 27 okt 2009 ver 2.ppt
- TOTAL Rapport skolledare Microsoft 1437 26 okt 2009.ppt
ÄMNEN
Vill du läsa fler artiklar som handlar om:DEBATT DAGENS SAMHÄLLE NR 39/09
PERSONAL. Danmark och Norge satsas mycket mer på informations- och kommunikationsteknologi i utbildningen än i Sverige. Våra ungdomar borde få samma chans att bli kunskapsarbetare.
Så ser dock inte kommunernas prioriteringar ut. I nästan nio av tio grundskolor saknar lärarna personliga datorer som arbetsredskap. Det händer till och med att mer skattepengar satsas på kaffe än på datorer i den kommunala grundskolan. Då är det inte konstigt möjligheterna med den nya tekniken inte utnyttjas mer.
Men investeringar i datorer, programvaror och skolportal har betalat sig för skolor som satsat. Man har fått ökat samarbete, bättre kommunikation med föräldrarna och minskad administrationstid för lärarna. Egen dator sparar in minst 1–4 timmar i veckan per lärare, visar undersökningsföretaget Novus i en ny rapport. Tid är en av de viktigaste förutsättningarna för att kunna stötta varje elev att nå kunskapsmålen.
Förväntningarna ökar på att lärare ska kommunicera via internet med både föräldrar och elever. Närvarorapportering, veckobrev och omdömen inför utvecklingssamtal skrivs också oftare in direkt i skolportaler, där föräldrarna kan hämta ut informationen.
Verkligheten är dock oftast att lärare köar till en dator som delas med 5–10 andra lärare. Eller så arbetar de hemifrån, på sin privata dator med egen internetuppkoppling.
Det är en positiv utveckling att datorn i dag ses som ett självklart arbetsredskap och att lärare kommunicerar med hjälp av modern teknik. Inte minst för att de ska kunna förbereda eleverna för verkligheten utanför skolan. Arbetsmarknaden ser annorlunda ut än för bara fem år sedan och många industrijobb har försvunnit för gott. För att klara en framtida välfärd måste Sverige satsa på att bli en kunskapsnation.
Ungdomar som lämnar skolan utan kunskaperna som behövs får svårt att komma in på arbetsmarknaden. Enligt Skolverket är kostnaderna för det 10–15 miljoner kronor per individ över livstid. Det är betydligt mer än vad det kostar att utrusta lärare och elever med moderna arbetsredskap.
Nu behövs en rejäl satsning. Lärarna är den sista tjänstemannagruppen inom kommunen som i stor utsträckning saknar egen dator.
Vi hämtar stöd från Ingela Gardner Sundström (M) från Sveriges Kommuner och Landsting som i ”Gomorron Sverige” (SVT1, 9 nov) sade att det finns ”skäl både här och där att utrusta skolorna bättre”. På frågan om pengar svarade hon: ”det är jag helt övertygad om att det finns, om man prioriterar det”. Det tycker vi är positivt.
Förbundets tydlighet ger kommunerna stöd att prioritera lärare som en fullvärdig tjänstemannagrupp, med rätt till moderna arbetsredskap och egna arbetsplatser.
Metta Fjelkner
Ordförande, Lärarnas riksförbund
Eva Pethrus
Chef, Innovativa skolprogrammet, Microsoft
Bröllop lyft för Ockelbo
02 sep Daniel Westling och kronprinsessan Victorias bröllop i somras gav prins Daniels uppväxtkommun ett efterlängtat uppsving."IT-strul hot
mot forskning"
02 sep
Ge forskare tillgång till anonyma patientjournaler så kan Sveriges framtid som ledande forskningsnation säkras, skriver representanter för Pfizer.
"Hamnen är statens ansvar"
01 sep "Allting i Trelleborg sker på hamnens villkor. Men trelleborgarna ska inte betala med sitt liv och sin hälsa", säger Bertil Larsson, ordförande i det nybildade Söderslättspartiet.Boenden har för lite personal
02 sep Många demensboenden i Stockholm är underbemannade. Det kan gälla fler kommuner tror professor. 1"Lärande styrs inte med bonus"
01 sep DEBATT: En fjärdedel av sfi-eleverna når aldrig godkänt på de nationella proven. I alla andra delar av skolan skulle det leda till stor debatt och snabbt resurstillskott, skriver Yvonne Ruwaida, (MP) i Stockholm.Sänkt maxtaxa på dagis
31 aug I det röd-gröna valmanifestet ska kommuner stimuleras att ordna barnomsorg på obekväm arbetstid och maxtaxan sänkas.Vill stoppa avtal
31 aug Eva Edwardsson, FP-politiker i Uppsala, går emot alliansmajoriteten. ”Avtalet om arenan strider mot lagen”, säger hon.Fler Nyheter
- 02 sep Valaffischer sökes
- 02 sep Kungabröllop uppsving för Ockelbo
- 02 sep Bostadsbolag anmäler medarbetare
- 02 sep Få uppgörelser om att stoppa SD
- 02 sep Annorlunda strid om valaffischer
- 02 sep Demensboenden behöver mer personal
- 01 sep "Hamnen är statens ansvar"
- 01 sep Minister lovar bättring på skuldproblem
- 01 sep Sjöbodsägare måste riva inredningen
- 01 sep Krisjour för valarbetare
- 31 aug Sänkt maxtaxa på dagis
- 31 aug Sexmissbrukare fick betala själv
- 31 aug Hon vill stoppa arenaavtal
- 30 aug Moderat valaffisch upprör
- 30 aug Hittade hemliga uppgifter i karusell
- 30 aug Avgår efter arvodesfusk
- 30 aug Dubbla uppdrag ger hög frånvaro
- 30 aug "Aldrig mer SD som vågmästare"
- 27 aug Ny lag om åldersdiskriminering föreslås
- 27 aug DEBATT: "Drastiskt minskade utsläpp krävs"
Kommentarer
Skriv ny kommentar Läs våra regler