Annons

Föredömlig psykiatrivård i Karlstad

| Birgitta Sevefjord Oppositionslandstingsråd (V), Stockholms läns landsting:
Psykiatrin i Stockholms län har slagit in på fel väg. Istället för att snabbt flytta ut patienter till närsjukhusen borde vi lära av verksamheten i det nybyggda Psykiatrins hus i Karlstad.
Birgitta Sevefjord Oppositionslandstingsråd (V), Stockholms läns landsting
Ämnen under Sjukvård

 

Psykiatrin i Stockholms län behöver utvecklas och förändras men då måste vi politiker ge psykiatrin rätt förutsättningar. Vi i Vänsterpartiet vill att det skapas små vårdenheter som möjliggör differentierad vård efter diagnos och inte som i dag där utåtagerande psykospatienter blandas med dem som vårdas för svåra depressioner och ångest.

För att uppnå detta måste landstinget avsätta resurser för att bygga om och bygga nytt. Därför avvisar vi alliansens förslag att så snabbt som möjligt flytta ut patienter från de stora akutsjukhusen. Tidplanen att detta ske redan våren 2012 är helt orealistisk om man har ambitionen att skapa en bättre vård anpassad efter patienternas behov.

Annons

Jag ser det nybyggda Psykiatrins hus i Karlstad som ett föredöme. Där har man satsat på vacker vårdmiljö med konsten i centrum, trivsamma enkelrum, differentierad vård och nära samverkan med brukarorganisationer och anhöriga. Dessutom ges möjlighet till aktivitetsträning och social träning redan i slutenvården.

Nu när delar av slutenvården i Stockholms län ska flytta ut har vi en möjlighet att skapa bättre vårdmiljöer för både patienter och personal. Men att göra det som den borgerliga alliansen vill, att snabbt flytta ut slutenvård från de landstingsdrivna sjukhusen till närsjukhus riskerar att snarare försämra vården om inte alla möjligheter och risker först beaktas. Skälet till denna brådska är att vi har brist på vårdplatser på akutsjukhusen. Men det är inte rimligt att öka antalet vårdplatser på de psykiskt sjukas bekostnad.

795 röster

Vad tycker du?

survey

Följ debatt

Du får ett mejl varje gång ett nytt inlägg i denna debattråd publiceras.
Arbetsgivare: Laxå kommun
Arbetsgivare: Linköpings kommun
Arbetsgivare: Ockelbo kommun
Se fler jobb »

Var med i debatten:
Skicka ditt inlägg här

Alla inlägg läses av Dagens Samhälles debattredaktör. Rubrik och eventuell ingress sätts av redaktören själv, men föreslå gärna en egen.

7 enkla skrivtips

  1. Du ska kunna ditt ämne väl.
  2. Välj en angelägen fråga, gärna kontroversiell.
  3. Beskriv problemet du vill belysa.
  4. Var konkret, slagkraftig och koncis.
  5. Ange möjliga lösningar.
  6. Rikta din kritik mot de som har ansvaret.
  7. Kräv att de träder fram och säger hur de tänker lösa problemet.

Skriv max 3500 tecken (inklusive mellanslag)

Ladda upp ditt debattinlägg

(word .doc(x) .rtf eller .txt)

Bilden bör vara i formatet JPG och ca 1-2 mb stor. (Bilden beskärs till 90x104 pixlar)

* Måste fyllas i

Alla inlägg läses av Dagens Samhälles debattredaktör. Rubrik och eventuell ingress sätts av redaktören själv, men föreslå gärna en egen.

7 enkla skrivtips

  1. Du ska kunna ditt ämne väl.
  2. Välj en angelägen fråga, gärna kontroversiell.
  3. Beskriv problemet du vill belysa.
  4. Var konkret, slagkraftig och koncis.
  5. Ange möjliga lösningar.
  6. Rikta din kritik mot de som har ansvaret.
  7. Kräv att de träder fram och säger hur de tänker lösa problemet.

Skriv max 3500 tecken (inklusive mellanslag)