Ring oss 08-452 73 00
Fjelkner vill uppfinna
hjulet på nytt
3 maj 11:55 2012
|
Maria Stockhaus kommunalråd (M) ordförande Barn och ungdomsnämnden, Sollentuna:
Att förstatliga skolan och skapa en stor central skolbyråkrati som Metta Fjelkner på Lärarnas Riksförbund föreslår gång efter annan löser ingenting, replikerar Maria Stockhaus.
Maria Stockhaus kommunalråd (M) ordförande Barn och ungdomsnämnden, Sollentuna
Fler inlägg i debatten
Ämnen under Skola
Enligt Metta Fjelkner på Lärarnas Riksförbund ska det gå att spara 5 miljarder på byråkratin i skolan. Hon nämner i sin artikel i Dagens Samhälle 2 maj tjänster som bland annat skolutvecklare som tjänster som borde tas bort. Staten ska också fördela resurserna till skolor vilket skulle ta bort ett antal tjänster som ägnar sig åt att fördela pengar ute i kommunerna.
Det är spännande att se hur många olika varianter av förstatligande som LR kan presentera och hur många gånger de faktiskt får komma ut med samma budskap i media.
I min värld så behövs skolutvecklare som kan jobba nära skolorna i en kommun och stötta de enskilda skolorna med utvecklingsprojekt (som naturligtvis tas fram i samråd med skolorna själva). Hur ska staten stötta skolutvecklingen i de 290 kommunerna, hur ska de känna till vilka utvecklingsområden som finns i varje enskild kommun och på varje skola? Ska varje skola helt och hållet ta hand om sitt eget utvecklingsarbete? Det kan säkert fungera på en del håll men det finns stor risk för att alla uppfinner hjulet gång på gång istället för att lära av varandra.
Annons
En central fördelning av pengar riskerar också att bli oerhört trubbigt och schabloniserat. Den senaste undersökningen som Skolverket gjorde visar på att kommunerna blivit bättre på att fördela resurser efter behov och det vore bättre att stötta kommunerna i den utvecklingen. Det är ju trots allt där som kompetensen finns om hur behoven ser ut på varje enskild skola och där man kan ha en chans att även titta på resursbehov utifrån varje individ. I en centraliserad resursfördelning riskerar det att bli SCB-statistik och diagnoser som styr resursfördelning inte verkliga behov.
Det finns naturligtvis kommuner och även enskilda skolor där inte alla resurser används optimalt och det behöver man naturligtvis diskutera och försöka göra något åt, men att skapa en stor central skolbyråkrati tror jag inte löser problemet.
Det finns i dagsläget inget stöd överhuvudtaget för att ett förstatligande av resursfördelning eller huvudmannaskap skulle påverka elevernas resultat. För elevernas skull tycker jag vi ska fokusera på det som har betydelse för resultaten och då handlar det bland annat om att förbättra kvaliteten på undervisningen, den formativa bedömningen och samarbetet mellan lärarna.
Följ debatt
DS JOBB
Se alla jobb »
Arbetsgivare: Ödeshögs kommun
Arbetsgivare: Tibro kommun
Arbetsgivare: Söderhamns kommun
Var med i debatten:
Skicka ditt inlägg här
Alla inlägg läses av Dagens Samhälles debattredaktör. Rubrik och eventuell ingress sätts av redaktören själv, men föreslå gärna en egen.
7 enkla skrivtips
- Du ska kunna ditt ämne väl.
- Välj en angelägen fråga, gärna kontroversiell.
- Beskriv problemet du vill belysa.
- Var konkret, slagkraftig och koncis.
- Ange möjliga lösningar.
- Rikta din kritik mot de som har ansvaret.
- Kräv att de träder fram och säger hur de tänker lösa problemet.
Skriv max 3500 tecken (inklusive mellanslag)
* Måste fyllas i
Alla inlägg läses av Dagens Samhälles debattredaktör. Rubrik och eventuell ingress sätts av redaktören själv, men föreslå gärna en egen.
7 enkla skrivtips
- Du ska kunna ditt ämne väl.
- Välj en angelägen fråga, gärna kontroversiell.
- Beskriv problemet du vill belysa.
- Var konkret, slagkraftig och koncis.
- Ange möjliga lösningar.
- Rikta din kritik mot de som har ansvaret.
- Kräv att de träder fram och säger hur de tänker lösa problemet.
Skriv max 3500 tecken (inklusive mellanslag)
Annons
Annons
Debattredaktören

Dagens snackis
Debattuppdrag
Annons
Ola Håkansson
Britta Lejon med flera
Maria Stockhaus och Edvin Alam
Jonas Vlachos
Ola Håkansson
Bo Jansson
Johannes Danielsson med flera
Åsa Steholt Vernerson och Jöran Enqvist
Mats Amnell och Britt-Marie Citron
Annons

































